Události

12. 10. 2010

Gypsy Spirit 2010

Do 20. října 2010 mohou jednotlivci i organizace zasílat své nominace na ceny Gypsy Spirit, které vyhlašuje Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Letošní ročník probíhá v rámci vládní Kampaně proti rasismu 2010.

 

Gypsy SpiritProjekt Gypsy Spirit je zaměřen na podporu aktivního úsilí všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů ve své zemi. Cílem projektu je vytvořit tradici oceňování práce pro romskou komunitu, vybudovat veřejnou platformu pro prezentaci pozitivních reálných přínosů a přiblížit tak široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrování romské menšiny do společnosti a na zlepšení její životní situace.

Ocenění Gypsy Spirit je proto zaměřeno na podporu a zviditelnění těch projektů a aktivit, které přinášejí skutečné, měřitelné výsledky a představují pro romské obyvatele reálnou pomoc.

Letošní ročník Gypsy Spirit se koná pod záštitou předsedy vlády České republiky Petra Nečase, předsedkyně podvýboru pro lidská práva Evropského parlamentu Heidi Hautalaové, prezidenta Václava Havla a exministra pro lidská práva Michaela Kocába. V odborné porotě zasednou Jan Fischer, Ladislav Goral, Michael Kocáb, Katarína Mathernová a Ľubomíra Slušná. Členy laické/mediální poroty, která vyhlašuje cenu kategorie Čin roku, jsou Patrik Banga, Gabriela Hrabaňová, Lýdia Poláčková, Ivan Šaray a Jindřich Šídlo.

Slavnostní předání cen Gypsy Spirit 2010 se bude konat opět v Pražské křižovatce dne 10. prosince 2010 při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Během slavnostního večera vystoupí slovenská kapela Cigánski diabli.

Vyhlašovatelem prvního ročníku Gypsy Spirit 2009 v České republice byl ministr pro lidská práva Michael Kocáb, záštitu nad projektem převzal předseda odborné poroty pan Václav Havel a eurokomisař Vladimír Špidla. Projekt kulminoval slavnostním předáním cen v Pražské křižovatce dne 1. prosince 2009 za účasti Václava Havla, kardinála Miloslava Vlka, ředitelky ACEC Ľubomíry Slušné, Magdy Vašáryové a Andrzeje Mirgy. Celý slavnostní večer přenášel v přímém přenosu Český rozhlas 2, Česká televize odvysílala záznam z předávání cen na programu ČT24 v sobotu 5. prosince 2009 ve 20.00 hod.

Dva ročníky projektu již byly úspěšně realizovány Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) v Slovenské republice. Více informací o průběhu realizace projektu v Slovenské republice a loňského ročníku v České republice naleznete na www.gypsyspirit.eu.

Vítězové Gypsy Spirit 2009:

1. Ocenění pro nevládní organizaci – za realizaci projektu a dosažené výsledky.
• Český západ, o. s.

2. Ocenění pro společnost/firmu – za dlouhodobou podporu projektů zaměřených na sociální pomoc, podporu romské komunity a vytváření heterogenního prostředí
• Muzeum Romské kultury

3. Ocenění za mimoškolní vzdělávací aktivity – zaměřené na romské děti a mládež
• ZŠ Svitavy-Lačnov

4. Ocenění pro jednotlivce – za dlouhodobou spolupráci nebo výjimečný projekt přispívající ke zlepšení životní úrovně romské menšiny
• Ladislav Goral

5. Čin roku – za čin, který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života
• Dětská jednotka intenzivní a resuscitační péče Fakultní nemocnice v Ostravě pod vedením Doc. MUDr. Michala Hladíka Ph.D za příkladnou zdravotní péči o malou Natálku, která utrpěla popáleniny na většině těla během žhářského útoku na dům jejích rodičů.

e-mailemFacebook   twitter