Výstavy

11. 11. 2009

Plakáty sametové revoluce

Kniha připmíná 20. výročí událostí, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu.

 

Plakáty a letáky, jež visely snad na všechn nárožích a dalších důležitých místech českých měst, tvořily nedílnou kulisu revolučních dní. Většina z nich byla ručně kreslená nebo malovaná, nicméně již několik dní po 17. listopadu byla pololegálně vytištěna řada plakátů ve velkých nákladech, ať už technologií ofsetu nebo sítotisku. Některé z nich dělali anonymní tvůrci, jiné zkušení výtvarníci; za všechny jmenujme Aleše Najbrta, MIchala Cihláře, Pavla Šťastného, Rostislava Vaňka, Ivana Krále nebo Františka Skálu.

Publikace obsahuje reprodukce čtyřiceti sedmi iplakátů, okolnosti vzniku plakátů zachycují rozhovory se třinácti autory plakátů, kontext dodávají zasvěcené eseje teoretičky designu Ivy Knobloch a historika Jiřího Suka. Atmosféru listopadu a prosince 1989 připomínají snímky čtyř významných českých fotografů Tomkiho Němce, Karla Cudlína, Miloše Fikejze a Pavla Štechy, které zachycují proměnu šedých českých měst na obrovské pestré plakátovací plochy.

Knihu sestavil grafický designér Filip Blažek, který plakáty osobně shromáždil na konci roku 1989, kdy jako student pomáhal v pražské výstavní síni Mánes, která se přes noc stala jedním z několika neformálních center odporu vůči totalitnímu režimu.


Autor: Filip Blažek

Technická redakce: Pavel Dvořák

Překlad: Douglas Arellanes

Grafická úprava a sazba z písma Ronnia Filip Blažek, studio Designiq http://www.designiq.cz/

Portréty: Linda Kudrnovská

e-mailemFacebook   twitter