Konference

15. 4. 2011

NERV na VŠE - Konkurenceschopnost České republiky

Ve čtvrtek 14. dubna 2011 byl za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka ve Vencovského aule na Vysoké škole ekonomické v Praze veřejnosti představen kompletní Rámec strategie konkurenceschopnosti ČR.

 

Účastníky přivítal rektor VŠE Richard Hindls. Výstupy pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost a podnikání představil její garant Michal Mejstřík a v rámci prezentace dále vystoupili  Lubomír Lízal, Daniel Münich, Jan Procházka a Jiří Voříšek, kteří prezentovali doporučení v oblasti institucí a veřejné správy, vzdělávání, daňové politiky, finančního trhu, daňového systému a výzkumu a inovací.

Dokument Rámec strategie konkurenceschopnosti nejenom popisuje problémy, ale přináší stovky konkrétních návrhů opatření, která mají oblasti konkurenceschopnosti zlepšit. Mezi ně například patří elektronická sbírka zákonů a soudních rozhodnutí, odměňování úspěšných patentů, povinná RIA a CIA u poslaneckých a senátních návrhů, měření efektivnosti služeb veřejné správy či zřízení Národní rozpočtové rady.

Nejvíce české konkurenceschopnosti podráží nohy kvalita institucí, tedy zejména kvalita nebo spíše nekvalita veřejné správy. „Obecně instituce patří mezi základy naší konkurenceschopnosti. A tyto základy máme v ČR velmi špatné. Jsem přesvědčen o tom, že v oblasti veřejné správy, institucí, výkonu, právních služeb,  máme obrovské šance,“ řekl garant podskupiny NERV ke konkurenceschopnosti Michal Mejstřík. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek všem, kteří se na přípravě dokumentu podíleli, poděkoval a vyjádřil ochotu svého ministerstva implementovat návrhy NERV do praxe. Na výstupy NERV totiž naváže Strategie konkurenceschopnosti ČR, na které již Ministerstvo průmyslu a obchodu usilovně pracuje.

Přednáška na VŠE, kterou připravilo Informační centrum vlády ČR, navazovala na sérii workshopů, jichž se účastnili zástupci odborné veřejnosti a zástupci veřejného i soukromého sektoru, a zúčastnilo se jí přes 300 studentů. Záznamy workshopů k jednotlivým kapitolám strategie konkurenceschopnosti naleznete na nerv.vlada.cz.

Materiál Rámec strategie konkurenceschopnosti si můžete stáhnout v elektronické podobě případně od pondělí 18. května vyzvednout v Informačním centru vlády ve Vladislavově ulici 4.

e-mailemFacebook   twitter

Fotogalerie

Připojené dokumenty