Aktuálně

9. 7. 2022 16:10

Úřad vlády poprvé otevřel veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie

V sobotu 9. července 2022 si mohli zájemci poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie.
V sobotu 9. července 2022 si mohli zájemci poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie.
V sobotu 9. července 2022 si návštěvníci z řad veřejnosti mohli poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie. Úřad vlády ČR během prázdninových měsíců zpřístupní zahradu každou sobotu.

Zahrada Strakovy akademie prošla během uplynulých měsíců rozsáhlou rekonstrukcí, která měla za úkol odstranit dřívější necitlivé zásahy, dát zahradě reprezentativní charakter a navázat na styl a dílo původního architekta Františka Thomayera.

Cílem rekonstrukce bylo mimo jiné dát zahradě reprezentativní charakter. Tak, aby tady mohly být přijímány zahraniční návštěvy a nejvyšší státní návštěvy. Počítáme, že v období českého předsednictví bude v tomto směru zahrada hodně využívána,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády České republiky Jana Kotalíková.

V rámci zahrady bylo vybudováno téměř 5 000 m2 dlážděných povrchů, zregenerováno přes 11 000 m2 trávníku, došlo k obnovení živých plotů a zasazení pokryvných a solitérních růží. Nově tak je možné nalézt na zahradě až 15 000 květin.

Kombinace květin, které jsou v barvách trikolóry – červená, bílá, modrá – na to je radost se z oken Úřadu vlády každý den dívat. Chtěli jsme proto dát takovou možnost i veřejnosti, která bude mít na zahradu přístup ještě před oficiálním slavnostním otevřením,“ dodala vedoucí Úřadu vlády.

Nové uspořádání zahrady umožňuje její využití nejen k reprezentačním účelům, ale i k pravidelným návštěvním dnům pro veřejnost. Zahrada tak nyní kromě státních návštěv může hostit například i mobilní výstavy. Spolu se zahradou probíhala i rekonstrukce přilehlého Kosárkova nábřeží, aby bylo vytvořeno i důstojné předpolí zahrady a došlo tak k jejímu provázání s nábřežím Vltavy. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Poprvé si tuto sobotu zahradu prohlédlo okolo 1 400 návštěvníků.

Hospodaření se srážkovými vodami v zahradě Strakovy akademie - výměna nepropustných povrchů na propustné

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie