Daňová reforma

Stránka byla přesunuta do archivu

Jsem živnostník

Vláďa podniká už od střední školy jako živnostník, konkrétně opravuje jízdní kola. Ve svých 30 letech mu nejvíce vadí, že nemá na nic dostatek času. Přijal tedy do svého podnikání zaměstnance na částečný úvazek. To ale netušil, kolik s tím bude mít administrativy. Nyní musí vyřizovat daně a veřejná pojistná nejen za sebe, ale i za své zaměstnance.

Hodně času tedy věnuje přípravě všech nutných formulářů a obcházení finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven. Tento čas pak nemůže věnovat tomu, co jej živí – opravě jízdních kol. Velmi tedy přivítal zřízení jednoho inkasního místa. Od roku 2015 tak již vyplní jeden formulář, zanese jej na jedno místo a zaplatí jednomu úřadu. Pro Vláďu to bude veliká úleva.

Jsem živnostník

Jsem zaměstnanec s nízkým příjmem

Honzovi je 36 let a pracuje již tři roky v relativně nové továrně na Moravě. Bere 15 tisíc hrubého, ale nestěžuje si. Předtím dlouho nemohl sehnat práci, takže je rád, že se může alespoň postarat o rodinu. Nyní se nicméně obává možných ekonomických problémů, o kterých se mluví. Jeho zaměstnavatel přichází o zakázky, a Honza se začíná bát o svou práci.

Naštěstí daňová reforma sníží odvody, které musí jeho zaměstnavatel odvádět z Honzova platu. V současnosti je to 34 procent jeho hrubé mzdy a nově to bude 32,4 procenta. Zaměstnavatel tak ušetří na odvodech státu z Honzova platu 2 700 korun ročně, což mu umožní do určité míry kompenzovat pokles v zakázkách. Honza si tedy může být zase o něco jistější svým místem.

Jsem zaměstnanec s nízkým příjmem

Jsem otec ve 4 členné rodině

Tomáš je 29letý hrdý otec ročních dvojčat. Jeho manželka je doma na rodičovské a stará se o děti. Většina výdajů je tedy na Tomášovi, který má přibližně průměrný plat. Obává se, že sjednocení sazby DPH na 17,5 procenta bude znamenat citelný dopad do jejich rozpočtu. Nejdříve se na to podívá obecněji – nelíbí se mu zdražování potravin, ale na druhé straně ušetří na položkách, které mají dnes sazbu 20 procent a tvoří podstatnou část jejich rodinného rozpočtu – například výdaje na vybavení bytu či elektroniku.

Potom se dá do podrobnějších propočtů. Spočítá si, co pro něj zdraží a co zlevní. Zároveň zvýší svůj rozpočet o 1 800 korun za každé dítě. Tolik totiž bude činit navýšení slevy na dani na jedno dítě. Celkově mu vyjde, že na změnách dokonce vydělá přibližně 40 korun měsíčně. Kdyby měl pouze jedno dítě, tak by byl výsledek mínus 70 korun měsíčně. Tomáš si tedy oddychne, že sjednocování DPH se rodin s dětmi prakticky nedotkne.

Jsem otec ve 4 členné rodině

Jsme manželé splácející hypotéku

Ondrovi je 38 let a pracuje stejně jako jeho 35letá manželka Lenka ve středním managementu. Už pět let splácí svůj nový dům, který si pořídili na hypotéku. Stál 3 miliony korun, z toho půl milionu korun zaplatili okamžitě ze svých úspor a na zbytek si vzali tuto hypotéku. Ještě dvacet let tak budou platit přibližně 12 tisíc korun měsíčně na splátkách.

Z tisku se dověděli, že v rámci daňové reformy dojde k poklesu daňového zvýhodnění úroků placených z hypotéky. Obávají se tedy, že by kvůli tomu museli platit více na daních, které už tak považují za vysoké. Od startu daňové reformy v roce 2015 si budou moci lidé odečíst z daní úroky z hypoték do výše 80 tisíc korun na osobu, u manželů tedy do výše 160 tisíc korun. To znamená, že s ročními splátkami ve výši 144 tisíc korun se Ondra s Lenkou do tohoto limitu bez problému vejdou.

Jsme manželé splácející hypotéku

Co přinese daňová reforma?

  1. přesunutí těžiště od zdanění práce ke zdanění spotřeby
  2. snížení vedlejších nákladů práce
  3. sjednocení základu daně i veřejných pojistných a zjednodušení celého systému
  4. sjednocení správy daní a veřejných pojistných
  5. zrušení desítky daňových výjimek
  6. snížení schodku veřejných rozpočtů

E-mailem